پرسش و پاسخ
تصاویر ترکیه
سفر به ترکیه
دیدنی های ترکیه
درباره ترکیه
صفحه اصلی
 اماکن دیدنی و تفریحی  
Aspendos
آسپندوس
آسپندوس: ريك يكي از شهرهاي آنتاليا بوده و جايگاه آسپندوس Aspendos بعنوان مهمترين شهر Pamfilya مي باشد. تئاتر آسپندوس كه داراي يك دورنماي بسيار عالي بوده و بدون تخريب تا به امروز باقي مانده است ن در حال حاضر محل برگزاري جشنواره هاي مهم هنري مي باشد.تاريخ :
شهر سريك در قرن دوم ميلادي در Sillion ( كه امروزه در نزديكي يانكوي قرار دارد ) كه تحت حاكميت پادشاهي برگاما بود و نيز در روستاي بلقيس ( در دو منطقه ) ساخته شده بود . در سال 1817 بعلت دوري مراكز مسكوني از يكديگر ابتدا با نام سريكSERIK نامگذاری میشود.

AyaSofya
آیاصوفیا
بنای آیا صوفیه كه در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد یكی ازبزرگترین اثرهای تاریخی دوران بیزانس است و در زمان كنستانتینوس اول بنا شده است. این بنا كه ستون بندی آن چوبی بود در 15 شوبات 360 افتتاح شد اما درجریان شورش علیه دولت تماما سوخت. این بنا مجددا بدست تئودوزیوس دوم احداث و درس ال 415 مجددا افتتاح شد. در دوران جاستینیانوس اول بدنبال یك شورش علیه دولت مجددا دستخوش حریق شد. برای بازسازی بنا دو معمار به نامههای ایسیدوروس (از میلتوس یا سوكلی فعلی) و آنتییوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) ماموریتیافتند. بنا با كار 10 هزار كارگر در طول پنج سال و تحت نظر 100 استاد باشی تكمیل شد و به تاریخ 27 آرالیك 537 افتتاح شد. بنایی كه امروزه در سال پذیرایی صدها هزار نفر توریست داخلی و خارجی است، در سنوات بعد از آن تاریخ نیز مكرر بازسازی شده است. این بنا كه به مدت 916 سال بعنوان كلیسا از آن استفاده شده است پس از فتح استانبول به مسجد تغییر یافت. این مسجد به مدت 481 سال در دوران عثمانی ها فعال بود. آیا صوفیا بعدا با اضافه شدن بناها ، مناره ها و بازسازیها در سال 1935 به موزه تبدیل و در خدمت توریسم قرار گرفت. موزه هر روز از ساعت 9:30 الی 16:30 برای بازدید علاقه داران باز است . میدان سلطان احمد./ استانبول
Pamukkale
پاموک کله
در فهرست باستان شناسي شهر باستاني Hierapolis كه در 18 كيلومتري شمال استان دنيزلي قرار دارد نامگذاري اين شهر بعنوان شهر مقدس بعلت وجود پرستشگاههاي فراوان و بناهاي ديني ديگر مي باشد.

موقعيت Hierapolis بطوري است كه در ميان مناطق مختلف تاريخي قرار گرفته است . طبق اطلاعات بدست آمده از استرابون و Ptolemaios كه در قرون اوليه مي زيسته اند ، شهرهاي لائوديكيا كه در مرز منطقه كاريا قرار داشت و نيز شهر تريپوليس كه در نزديكي هايراپوليس بود اين شهر را بعنوان يك شهر Frigya محسوب نموده اند و پيش از آنكه بعنوان هايراپوليس نامگذاري شود بواسطه وجود خداي آنا يك مركز مسكوني بوده است.عليرغم اينكه اطلاعات كافي در مورد تاسيس اين شهر وجود ندارد ليكن طبق اطلاعات موجود اين شهر در قرن دوم پيش از ميلاد ساخته شده و بنام ملكه امازونها Hiera همسر Telephos موسس افسانه اي برگاما نامگذاري شده است.

هايرا پوليس تا زمان زلزله بزرگ در دوران امپراتوري نرون ( در سال 60 ميلادي ) يك مركز مسكوني با بافت شهري بوده است . شهر در زلزله دوره نرون دچار خسارت فراواني شده و كاملا` تجديد بنا گرديده است . پس از اين زلزله هاي پياپي نيز ماهيت خود را از دست داده است. هايرا پوليس پس از دوره روميان در دوره بيزانس نيز يكي از مراكز بسيار مهم شده است.

علت آنهم ، مركزيت مسيحيت از قرن چهارم و در سال 80 ميلادي نيز با كشته شدن اسقف فيليپ از حواريون حضرت عيسي در اين محل مي باشد . هايرا پوليس در اواخر قرن 12 بدست تركان افتاده است.

Kapadokya
کاپادوکیا
شهری در نزدیکی قونیه ساخته شده در داخل صخره ، در دنیا 3 شهر صخره ای وجود دارد که یکی از اونها کاپادوکیا میباشد. منطقه كاپادوكيا ، زيباترين نقطه جهان از نظر ادغام طبيعت و تاريخ است .

حوادث طبيعي دودكش هاي جن را بوجود آورده و در طول تاريخ نيز انسانها ، در داخل اين دودكش هاي جن ، خانه و كليسا ساخته و با تزئين داخل آنها با كاشي هاي چيني آثار هزاران ساله تمدن را تا به امروز آورده است.Strabon كه از نويسندگان دوران آنتيك امپراتوري Augustus بود در كتاب 17 جلدي خود به نام Geographika ( آناطومي 12،13،14) حدود كاپادوكيا را از جنوب به كوههاي توروس، از غرب به اكسراي و از شرق به مالاتيا و از شمال به سواحل درياي سياه نوشته است.

امروزه منطقه كاپادوكيا ، منطقه محصور در استانهاي نوشهير ، آكسراي ، نيغده ، قيصريه و كير شهير است . منطقه سنگي كاپادوكيا بعنوان يك منطقه محدودتر شامل اوچ حصار ، اورگوپ ،آوانوس ، گورمه ، درين كويو ، كايماكليو حومه ايهلارا مي باشد.

خانه هاي لانه كبوتري سنتي حجاري شده در بين سنگهاي كاپادوكيا ، استقلال منطقه را به زبان مي آورد. اين خانه ها در قرن 19 از سنگهاي بريده شده ، تخته سنگها و يا كناره ها ساخته شده است. سنگ كه تنها مصالح معماري منطقه است ، از نوع سنگهاي آتشفشاني بوده كه پس از خروج آن از دهانه و بعلت نرم بودن به آساني قابل كار مي باشد ليكن پس از برخورد با هوا سخت شده و به يك سنگ بسيار مقاوم تبديل مي شود . با توجه به فراواني مصالح مورد استفاده و حجاري آسان آنها، صنعت سنگ كاري مخصوص در منطقه توسعه يافته و بعنوان يك معمار سنتي در آمده است . هم هال و هم درب خانه ها چوبي است. قسمت بالاي دربها با نقوش گلهاي پيچك تزيين يافته است. خانه هاي لانه كبوتري موجود در منطقه در اواخر قرن 19 و در قرن 18 ساخته شده است. بخشي از خانه هاي لانه كبوتري كه از نظر هنر نقاشي اسلامي بسيار مهم است بعنوان كليسا و يا عبادتگاه ساخته شده است . سطح خانه هاي لانه كبوتري از طرف هنرمندان محلي با كتيبه هايي تزيين يافته است..:: Copyright 2014 - Sapyna web Service ::.

All rights reserved